ako-neprefajcit-detom-byvanie-alebo-sebe-bohatu-starobu
logo

Ako neprefajčiť deťom bývanie alebo sebe bohatú starobu

V tomto blogu nechcem riešiť otázku zdravia a fajčenia, ale úplne iný aspekt. Túto myšlienku mi vnukol môj šéf, ktorý má veľmi správne názory na otázky zabezpečenia a investícií. Ktorý aj hypotéku správne vníma ako investíciu a nie ako dlh.

Pri rozhovoroch na témy o investovaní do budúcnosti svojej, alebo svojich detí poznamenal môj šéf veľmi zaujímavú teóriu o tuhých fajčiaroch, ktorí za pár rokov fajčenia doslova prefajčia bývanie pre svoje deti. V prípade, že sa na to pozrú sebecky, tak prefajčia sami sebe veľmi slušnú starobu.

Ak si túto teóriu rozoberiem a premietnem do čísel, musím uznať, že je to pravda. Ak sa nedokážeme vzdať neduhu pre vlastné zdravie, ani pre zdravie svojich detí, mohli by sme začať rozmýšľať aspoň ekonomicky. 

Tuhému fajčiarovi (poznám takých zo svojho blízkeho okolia), ledva stačia 2 krabičky denne. Pri priemernej cene 3€ za krabičku tak mesačne prefajčí jeden z partnerov 180 – 200€. Ak si toto číslo vynásobím dvoma (za oboch rodičov), dostaneme 360 - 400 € mesačne na cigarety. Ale veď pozrime sa spolu na to, koľko vlastne prefajčíme? 

Pri výpočte som vychádzala z priemernej ceny krabičky cigariet a do úvahy som zobrala tiež každoročné zvyšovanie cien. Veď uznajme, ceny už nižšie nebudú. Výsledok som zhrnula do tabuľky nižšie.

Pri pohľade na čísla v tabuľke vidím “prefajčenú garsónku” v Bratislave alebo 3 izbový byt v Rožňave.  Dokonca tam vidím aj rodinný dom na kľúč, kdekoľvek na Slovensku.

Niekedy stačí naozaj málo. Zamyslieť sa iba nad tým, ako vlastne deň za dňom minieme svoje, určite nie ľahko, zarobené peniaze. V dnešnej dobe, kedy sa hypotéky ponúkajú za historicky najnižšie úrokové sadzby, je priam žiadúce investovať.
Stiahnite si kalkulačku


Fajčenie vs hypotéka a nehnuteľnosť

Mohlo by vás zaujímať

Nájom bytu manželmi

Nájomné vzťahy prinášajú so sebou množstvo otázok a potrebu riešenia rôznych situácií. Mnohí prenajímatelia a nájomcovia nemajú dostatočné znalosti o svojich právach a...

Kde parkujeme naše autá

Jedna z možností, ako „odložiť“ automobil je využiť garážové parkovanie. Pri skúmaní právneho režimu garáže je predovšetkým potrebné zodpovedať si otázku, či predmetná garáž...

Tri hlavné dôvody, prečo AGENT.SK

Odbornosť

Naše služby poskytujeme s odbornou starostlivosťou a proklientským prístupom.

Zodpovednosť

Pre klientov hľadáme najvhodnejšie riešenia, pričom presadzujeme a chránime ich záujmy.

Efektívnosť

Keď sa klienti venujú práci, rodine, priateľom a záľubám, my pracujeme pre nich.