financny-agent-alebo-financny-poradca-ktoreho-z-nich-si-mam-vybrat
logo

​Finančný agent alebo Finančný poradca? Ktorého z nich si mám vybrať?

Kto je kto? Pojmy podobné, význam odlišný. Klienti, média a aj finanční agenti si často tieto pojmy zamieňajú. Skúsime ich teda trochu objasniť.

Finančný agent (sprostredkovateľ) vykonáva finančné sprostredkovanie finančných produktov a služieb. Platený je províziou od finančnej inštitúcie, v ktorej produkt alebo službu sprostredkoval.

Finančný poradca poskytuje klientom finančné poradenstvo, informácie, stanoviská a najmä odporúčania. Platený je priamo klientom.

V praxi to znamená, že Finančný agent nesmie poskytovať finančné poradenstvo a Finančný poradca nesmie poskytovať finančné sprostredkovanie. Obaja musia spĺňať zákonné požiadavky, bezúhonnosť, dôveryhodnosť, odbornú spôsobilosť, technickú, aj organizačnú pripravenosť. Povolenie na výkon činnosti NBS pridelí len tomu, kto spĺňa všetky vyššie uvedené požiadavky. 

V registri Finančných agentov a Finančných poradcov si môžete overiť platnosť povolenia Finančného agenta, alebo Finančného poradcu https://regfap.nbs.sk/search.php.

Naša rada - vyhľadávajte vždy podľa registračného čísla alebo identifikačného čísla (IČO), nakoľko pri zmenách, ako napr. zmena z FO na PO, požadovaný údaj o sprostredkovateľovi nenájdete, alebo sa bude javiť ako vymazaný.

V prípade, že sa rozhodujete komu zveriť svoje finančné otázky a potreby, musíte si jasne definovať čo potrebujete a či máte záujem za službu ktorú dostanete zaplatiť.

Ste pripravený za poradenstvo a získané informácie zaplatiť? Máte záujem o jeden produkt, alebo kompletnú finančnú analýzu? Požadujete len odborné nezávislé poradenstvo, alebo kompletné zabezpečenie administratívy?

Ak požadujete odborné poradenstvo, analýzy finančných produktov a svojich výdavkov, prípadne hľadáte dôveryhodné informácie, stanoviská a odporúčanie nezávislého odborníka, obráťte sa na Finančného poradcu. Za túto službu si v zmysle zmluvy s Finančným poradcom zaplatíte. Vybavenie vybraných produktov však už bude iba na vás.

Služby Finančného agenta vyhľadajte v prípade, že máte záujem o sprostredkovanie finančného produktu a chcete sa vyhnúť mnohým administratívnym procesom, ktoré sú s vybavením vybraného produktu spojené. Finančný agent je spôsobilý predložiť vám ponuky daných produktov na trhu, ich porovnanie a kompletné zabezpečenie ich vybavenia. Jeho služby oceníte nielen pri získaní prehľadu požadovaného produktu, ale najmä pri administratíve. 

Mohlo by vás zaujímať

Chcete si overiť finančného sprostredkovateľa?

Pri overovaní finančného sprostredkovateľa (agenta) alebo finančného poradcu môže byť užitočný obchodný register a iné web stránky.

Tri dôvody prečo Smart Brokers

Naši brokeri
sú odborníci

Hypotekárni brokeri poznajú ponuky všetkých bánk, zabezpečujú výhodnejšie podmienky a zrýchľujú proces vybavenia úverov. Realitní brokeri pomáhajú bezpečne a výhodne predať, kúpiť a prenajať vaše nehnuteľnosti.

Ušetria vám
čas a peniaze

Naši brokeri sa pýtajú správne otázky, myslia za vás a vybavujú všetko potrebné. Šetria vám množstvo času a peňazí, ktoré môžete investovať napríklad do vášho nového bývania alebo do dovolenky s rodinou a priateľmi.

Prispôsobia sa
vašim potrebám

Naši brokeri sú flexibilní a pracujú pre vás. Chránia a obhajujú vaše záujmy. Sú vždy tam, kde ich potrebujete. Z úst našich klientov počujeme, že naši brokeri konajú nad rámec svojich povinností.