financny-agent-alebo-financny-poradca-ktoreho-z-nich-si-mam-vybrat
logo

​Finančný agent alebo Finančný poradca? Ktorého z nich si mám vybrať?

Kto je kto? Pojmy podobné, význam odlišný. Klienti, média a aj finanční agenti si často tieto pojmy zamieňajú. Skúsime ich teda trochu objasniť.

Finančný agent (sprostredkovateľ) vykonáva finančné sprostredkovanie finančných produktov a služieb. Platený je províziou od finančnej inštitúcie, v ktorej produkt alebo službu sprostredkoval.

Finančný poradca poskytuje klientom finančné poradenstvo, informácie, stanoviská a najmä odporúčania. Platený je priamo klientom.

V praxi to znamená, že Finančný agent nesmie poskytovať finančné poradenstvo a Finančný poradca nesmie poskytovať finančné sprostredkovanie. Obaja musia spĺňať zákonné požiadavky, bezúhonnosť, dôveryhodnosť, odbornú spôsobilosť, technickú, aj organizačnú pripravenosť. Povolenie na výkon činnosti NBS pridelí len tomu, kto spĺňa všetky vyššie uvedené požiadavky. 

V registri Finančných agentov a Finančných poradcov si môžete overiť platnosť povolenia Finančného agenta, alebo Finančného poradcu https://regfap.nbs.sk/search.php.

Naša rada - vyhľadávajte vždy podľa registračného čísla alebo identifikačného čísla (IČO), nakoľko pri zmenách, ako napr. zmena z FO na PO, požadovaný údaj o sprostredkovateľovi nenájdete, alebo sa bude javiť ako vymazaný.

V prípade, že sa rozhodujete komu zveriť svoje finančné otázky a potreby, musíte si jasne definovať čo potrebujete a či máte záujem za službu ktorú dostanete zaplatiť.

Ste pripravený za poradenstvo a získané informácie zaplatiť? Máte záujem o jeden produkt, alebo kompletnú finančnú analýzu? Požadujete len odborné nezávislé poradenstvo, alebo kompletné zabezpečenie administratívy?

Ak požadujete odborné poradenstvo, analýzy finančných produktov a svojich výdavkov, prípadne hľadáte dôveryhodné informácie, stanoviská a odporúčanie nezávislého odborníka, obráťte sa na Finančného poradcu. Za túto službu si v zmysle zmluvy s Finančným poradcom zaplatíte. Vybavenie vybraných produktov však už bude iba na vás.

Služby Finančného agenta vyhľadajte v prípade, že máte záujem o sprostredkovanie finančného produktu a chcete sa vyhnúť mnohým administratívnym procesom, ktoré sú s vybavením vybraného produktu spojené. Finančný agent je spôsobilý predložiť vám ponuky daných produktov na trhu, ich porovnanie a kompletné zabezpečenie ich vybavenia. Jeho služby oceníte nielen pri získaní prehľadu požadovaného produktu, ale najmä pri administratíve. 

Mohlo by vás zaujímať

Úver na bývanie s daňovým bonusom na zaplatené úroky

Legislatívnou zmenou zákona č. 483/2001 Z. z. o bankách a zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov sa zákonom č. 279/2017 Z. z. zrušilo poskytovanie štátneho príspevku pre...

Refinancovanie hypoték, bankami milované aj zatracované

Aby bolo refinancovanie hypotéky efektívne, zamerajte sa na úsporu, ktorú dosiahnete za zostávajúce obdobie do ukončenia obdobia fixácie úrokovej sadzby.

Tri dôvody prečo AGENT.SK

Odbornosť

Vďaka našej dlhoročnej praxi pristupujeme ku klientom s odbornou starostlivosťou.

Zodpovednosť

Pre klientov vždy hľadáme najvhodnejšie riešenia. Zároveň presadzujeme a chránime ich záujmy.

Efektivita

Keď sa klienti venujú práci, rodine a záľubám, my pracujeme pre nich. Sme aktívni a nič neodkladáme.