kedy-a-ako-refinancovat-hypoteku
logo

Kedy a ako refinancovať hypotéku

Obdobie historicky najnižších sadzieb je vo všeobecnosti najvhodnejším obdobím na refinancovanie hypotéky. Najjednoduchším a najrýchlejším riešením je požiadať o porovnanie hypoték odborníka - hypotekárneho brokera.
 
Nakoľko sú sprostredkovatelia hypoték platení províziami od bánk, je v ich záujme nájsť pre klientov novú a výhodnejšiu hypotéku.


Dôvodov prečo klienti refinancujú svoje hypotéky je viac:

  • nespokojnosť so službami banky,
  • potreba navýšenia pôvodnej hypotéky,
  • potreba zníženia úroku a mesačnej splátky pri zachovaní zostávajúcej doby splatnosti hypotéky,
  • potreba zníženia úroku so skrátením zostávajúcej doby splatnosti (splátka je rovnaká alebo vyššia, ale zaplatená suma na úrokoch bude nižšia), 
  • potreba zníženia mesačnej splátky spolu s predĺžením zostávajúcej doby splatnosti hypotéky (zníženie mesačnej splátky je výrazné, ale zaplatená suma na úrokoch je vyššia).
Porovnanie výhod refinancovania pôvodnej hypotéky novou refinančnou hypotékou spočíva v kompletnom porovnaní všetkých súvisiacich nákladov.
 
Základom porovnania je úročenie pri pôvodnej a novej úrokovej sadzbe. Porovnanie RPMN (ročnej percentuálnej miery nákladov). Zároveň sa porovnávajú súvisiace poplatky za zmenu zmluvných podmienok, prípadne za predčasné splatenie hypotéky (ak sa hypotéka refinancuje mimo výročia fixácie úrokovej sadzby). Poplatky za znalecký posudok (v niektorých prípadoch nie je potrebný) a poplatky za konanie na katastrálnom úrade.
 
Na uvedených poplatkoch je možné dosiahnuť úsporu správnym načasovaním (akcie bánk) a znalosťou produktov (kedy a v ktorej banke nie je potrebný nový znalecký posudok...). Ďalšia úspora môže prísť aj prostredníctvom výnimiek a iných zliav, ktoré môže zabezpečiť hypotekárny broker.
 
Refinancovanie je nutné posúdiť aj s ohľadom na predošlé náklady. Nie v každom čase splácania hypotéky sa ešte refinancovanie oplatí.
 
Po prvom stretnutí s hypotekárnym brokerom, prípadne písomnom kontakte môžete získať informáciu o vhodnosti refinancovania hypotéky a o úspore finančných prostriedkov. Bez námahy a straty času sa dozviete či sa vám oplatí refinancovať vašu hypotéku a koľko s novou hypotékou ušetríte.

Mohlo by vás zaujímať

Úver na bývanie s daňovým bonusom na zaplatené úroky

Legislatívnou zmenou zákona č. 483/2001 Z. z. o bankách a zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov sa zákonom č. 279/2017 Z. z. zrušilo poskytovanie štátneho príspevku pre...

Refinancovanie hypoték, bankami milované aj zatracované

Aby bolo refinancovanie hypotéky efektívne, zamerajte sa na úsporu, ktorú dosiahnete za zostávajúce obdobie do ukončenia obdobia fixácie úrokovej sadzby.

Tri dôvody prečo AGENT.SK

Odbornosť

Vďaka našej dlhoročnej praxi pristupujeme ku klientom s odbornou starostlivosťou.

Zodpovednosť

Pre klientov vždy hľadáme najvhodnejšie riešenia. Zároveň presadzujeme a chránime ich záujmy.

Efektivita

Keď sa klienti venujú práci, rodine a záľubám, my pracujeme pre nich. Sme aktívni a nič neodkladáme.