kedy-a-ako-refinancovat-hypoteku
logo

Kedy a ako refinancovať hypotéku

Obdobie historicky najnižších sadzieb je vo všeobecnosti najvhodnejším obdobím na refinancovanie hypotéky. Najjednoduchším a najrýchlejším riešením je požiadať o porovnanie hypoték odborníka - hypotekárneho brokera.
 
Nakoľko sú sprostredkovatelia hypoték platení províziami od bánk, je v ich záujme nájsť pre klientov novú a výhodnejšiu hypotéku.


Dôvodov prečo klienti refinancujú svoje hypotéky je viac:

  • nespokojnosť so službami banky,
  • potreba navýšenia pôvodnej hypotéky,
  • potreba zníženia úroku a mesačnej splátky pri zachovaní zostávajúcej doby splatnosti hypotéky,
  • potreba zníženia úroku so skrátením zostávajúcej doby splatnosti (splátka je rovnaká alebo vyššia, ale zaplatená suma na úrokoch bude nižšia), 
  • potreba zníženia mesačnej splátky spolu s predĺžením zostávajúcej doby splatnosti hypotéky (zníženie mesačnej splátky je výrazné, ale zaplatená suma na úrokoch je vyššia).
Porovnanie výhod refinancovania pôvodnej hypotéky novou refinančnou hypotékou spočíva v kompletnom porovnaní všetkých súvisiacich nákladov.
 
Základom porovnania je úročenie pri pôvodnej a novej úrokovej sadzbe. Porovnanie RPMN (ročnej percentuálnej miery nákladov). Zároveň sa porovnávajú súvisiace poplatky za zmenu zmluvných podmienok, prípadne za predčasné splatenie hypotéky (ak sa hypotéka refinancuje mimo výročia fixácie úrokovej sadzby). Poplatky za znalecký posudok (v niektorých prípadoch nie je potrebný) a poplatky za konanie na katastrálnom úrade.
 
Na uvedených poplatkoch je možné dosiahnuť úsporu správnym načasovaním (akcie bánk) a znalosťou produktov (kedy a v ktorej banke nie je potrebný nový znalecký posudok...). Ďalšia úspora môže prísť aj prostredníctvom výnimiek a iných zliav, ktoré môže zabezpečiť hypotekárny broker.
 
Refinancovanie je nutné posúdiť aj s ohľadom na predošlé náklady. Nie v každom čase splácania hypotéky sa ešte refinancovanie oplatí.
 
Po prvom stretnutí s hypotekárnym brokerom, prípadne písomnom kontakte môžete získať informáciu o vhodnosti refinancovania hypotéky a o úspore finančných prostriedkov. Bez námahy a straty času sa dozviete či sa vám oplatí refinancovať vašu hypotéku a koľko s novou hypotékou ušetríte.

Mohlo by vás zaujímať

Refinancovanie hypoték, bankami milované aj zatracované

Aby bolo refinancovanie hypotéky efektívne, zamerajte sa na úsporu, ktorú dosiahnete za zostávajúce obdobie do ukončenia obdobia fixácie úrokovej sadzby.

Hypotéka pre mladých a výročie fixácie

Čo v prípade, ak výročie fixácie hypotekárneho úveru nesúhlasí s výročím štátneho príspevku pre mladých?

Tri dôvody prečo Smart Brokers

Naši brokeri
sú odborníci

Hypotekárni brokeri poznajú ponuky všetkých bánk, zabezpečujú výhodnejšie podmienky a zrýchľujú proces vybavenia úverov. Realitní brokeri pomáhajú bezpečne a výhodne predať, kúpiť a prenajať vaše nehnuteľnosti.

Ušetria vám
čas a peniaze

Naši brokeri sa pýtajú správne otázky, myslia za vás a vybavujú všetko potrebné. Šetria vám množstvo času a peňazí, ktoré môžete investovať napríklad do vášho nového bývania alebo do dovolenky s rodinou a priateľmi.

Prispôsobia sa
vašim potrebám

Naši brokeri sú flexibilní a pracujú pre vás. Chránia a obhajujú vaše záujmy. Sú vždy tam, kde ich potrebujete. Z úst našich klientov počujeme, že naši brokeri konajú nad rámec svojich povinností.