kupa-alebo-prenajom
logo

Kúpa alebo prenájom?

Sú životné situácie, v ktorých si nemôžeme vyberať medzi kúpou a prenájmom nehnuteľnosti. Študenti bez dostatočne vysokého a stáleho príjmu si vlastné bývanie nemôžu dovoliť. To isté platí pre žiadateľov, ktorí z nejakého dôvodu nespĺňajú podmienky pre úverové financovanie. 

Prenájom je vhodným riešením, ako ubytovanie pre dočasných zamestnancov (napr. „expatov“) alebo len krátkodobé riešenie pri zmene bývania a sťahovaní.

Pri porovnávaní výhodnosti riešenia prenájmu alebo kúpy nehnuteľnosti, je nutné vždy vychádzať z individuálnych možností záujemcu a jeho plánov do budúcna. Jeden zo základných argumentov je fakt, že splátkami za úver dospejeme k vlastnej nehnuteľnosti. Splátky za prenájom sú ziskom pre niekoho iného.

 

Výpočet úveru a prenájmu

Kúpa bytu vs prenájom bytu
Na základe uvedených orientačných výpočtov je zrejmé, že ani mesačne, pri prenájme nehnuteľnosti nedochádza k výrazne nižšiemu finančnému zaťaženiu. V praxi to znamená, že dočasne si prenajať nehnuteľnosť s cieľom niečo mesačne ušetriť a vlastný byt si kúpiť až neskôr, nemusí byť správne rozhodnutie. V prípade porovnania straty, je v uvedenom príklade jasné, že za dva roky zaplatíme vyššiu sumu na prenájme, ako na úrokoch z úveru.

Údaje sa, samozrejme, zmenou podmienok úrokových sadzieb, dĺžky splatnosti úveru, alebo zmenou na realitnom trhu v oblasti prenájmov nehnuteľností môžu zmeniť. Uvedené údaje vychádzajú z aktuálnych priemerných hodnôt.

S nadobudnutou nehnuteľnosťou môže vlastník neskôr narábať podľa potreby. Stále to bude hodnota, ktorú za vynaložené finančné prostriedky získal. Úverové podmienky sú aktuálne veľmi tvárne a úrokové sadzby priaznivé, čo jednoznačne nahráva kúpe nehnuteľnosti.

Mohlo by vás zaujímať

Ako neprefajčiť deťom bývanie alebo sebe bohatú starobu

Fajčíte? Chcete prestať fajčiť? Fajčenie môžete vymeniť za lepšie zdravie nehnuteľnosť na bývanie pre vaše deti a lepší život v starobe.

Kto je realitný broker?

Realitný broker vytvára príležitostí na zrealizovanie realitného obchodu na odbornej a profesionálnej úrovni. Pre úspešného realitného brokera je práca jeho životným štýlom.

Tri dôvody prečo Smart Brokers

Naši brokeri
sú odborníci

Hypotekárni brokeri poznajú ponuky všetkých bánk, zabezpečujú výhodnejšie podmienky a zrýchľujú proces vybavenia úverov. Realitní brokeri pomáhajú bezpečne a výhodne predať, kúpiť a prenajať vaše nehnuteľnosti.

Ušetria vám
čas a peniaze

Naši brokeri sa pýtajú správne otázky, myslia za vás a vybavujú všetko potrebné. Šetria vám množstvo času a peňazí, ktoré môžete investovať napríklad do vášho nového bývania alebo do dovolenky s rodinou a priateľmi.

Prispôsobia sa
vašim potrebám

Naši brokeri sú flexibilní a pracujú pre vás. Chránia a obhajujú vaše záujmy. Sú vždy tam, kde ich potrebujete. Z úst našich klientov počujeme, že naši brokeri konajú nad rámec svojich povinností.