kupa-alebo-prenajom
logo

Kúpa alebo prenájom?

Sú životné situácie, v ktorých si nemôžeme vyberať medzi kúpou a prenájmom nehnuteľnosti. Študenti bez dostatočne vysokého a stáleho príjmu si vlastné bývanie nemôžu dovoliť. To isté platí pre žiadateľov, ktorí z nejakého dôvodu nespĺňajú podmienky pre úverové financovanie. 

Prenájom je vhodným riešením, ako ubytovanie pre dočasných zamestnancov (napr. „expatov“) alebo len krátkodobé riešenie pri zmene bývania a sťahovaní.

Pri porovnávaní výhodnosti riešenia prenájmu alebo kúpy nehnuteľnosti, je nutné vždy vychádzať z individuálnych možností záujemcu a jeho plánov do budúcna. Jeden zo základných argumentov je fakt, že splátkami za úver dospejeme k vlastnej nehnuteľnosti. Splátky za prenájom sú ziskom pre niekoho iného.

 

Výpočet úveru a prenájmu

Kúpa bytu vs prenájom bytu
Na základe uvedených orientačných výpočtov je zrejmé, že ani mesačne, pri prenájme nehnuteľnosti nedochádza k výrazne nižšiemu finančnému zaťaženiu. V praxi to znamená, že dočasne si prenajať nehnuteľnosť s cieľom niečo mesačne ušetriť a vlastný byt si kúpiť až neskôr, nemusí byť správne rozhodnutie. V prípade porovnania straty, je v uvedenom príklade jasné, že za dva roky zaplatíme vyššiu sumu na prenájme, ako na úrokoch z úveru.

Údaje sa, samozrejme, zmenou podmienok úrokových sadzieb, dĺžky splatnosti úveru, alebo zmenou na realitnom trhu v oblasti prenájmov nehnuteľností môžu zmeniť. Uvedené údaje vychádzajú z aktuálnych priemerných hodnôt.

S nadobudnutou nehnuteľnosťou môže vlastník neskôr narábať podľa potreby. Stále to bude hodnota, ktorú za vynaložené finančné prostriedky získal. Úverové podmienky sú aktuálne veľmi tvárne a úrokové sadzby priaznivé, čo jednoznačne nahráva kúpe nehnuteľnosti.

Mohlo by vás zaujímať

Nájom bytu manželmi

Nájomné vzťahy prinášajú so sebou množstvo otázok a potrebu riešenia rôznych situácií. Mnohí prenajímatelia a nájomcovia nemajú dostatočné znalosti o svojich právach a...

Kde parkujeme naše autá

Jedna z možností, ako „odložiť“ automobil je využiť garážové parkovanie. Pri skúmaní právneho režimu garáže je predovšetkým potrebné zodpovedať si otázku, či predmetná garáž...

Tri dôvody prečo Smart Brokers

Odbornosť

Dokonale poznáme finančný a realitný trh. Vďaka dlhoročnej praxi pristupujeme ku klientom s odbornou starostlivosťou.

Zodpovednosť

Pre klientov hľadáme najvhodnejšie riešenia a zároveň presadzujeme a chránime ich záujmy.

Efektivita

Keď sa klienti venujú práci, rodine a záľubám, my pracujeme pre nich. Pri poskytovaní služieb uprednostňujeme časovú a finančnú hospodárnosť.