kupa-alebo-prenajom
logo

Kúpa alebo prenájom?

Sú životné situácie, v ktorých si nemôžeme vyberať medzi kúpou a prenájmom nehnuteľnosti. Študenti bez dostatočne vysokého a stáleho príjmu si vlastné bývanie nemôžu dovoliť. To isté platí pre žiadateľov, ktorí z nejakého dôvodu nespĺňajú podmienky pre úverové financovanie. 

Prenájom je vhodným riešením, ako ubytovanie pre dočasných zamestnancov (napr. „expatov“) alebo len krátkodobé riešenie pri zmene bývania a sťahovaní.

Pri porovnávaní výhodnosti riešenia prenájmu alebo kúpy nehnuteľnosti, je nutné vždy vychádzať z individuálnych možností záujemcu a jeho plánov do budúcna. Jeden zo základných argumentov je fakt, že splátkami za úver dospejeme k vlastnej nehnuteľnosti. Splátky za prenájom sú ziskom pre niekoho iného.

 

Výpočet úveru a prenájmu

Kúpa bytu vs prenájom bytu
Na základe uvedených orientačných výpočtov je zrejmé, že ani mesačne, pri prenájme nehnuteľnosti nedochádza k výrazne nižšiemu finančnému zaťaženiu. V praxi to znamená, že dočasne si prenajať nehnuteľnosť s cieľom niečo mesačne ušetriť a vlastný byt si kúpiť až neskôr, nemusí byť správne rozhodnutie. V prípade porovnania straty, je v uvedenom príklade jasné, že za dva roky zaplatíme vyššiu sumu na prenájme, ako na úrokoch z úveru.

Údaje sa, samozrejme, zmenou podmienok úrokových sadzieb, dĺžky splatnosti úveru, alebo zmenou na realitnom trhu v oblasti prenájmov nehnuteľností môžu zmeniť. Uvedené údaje vychádzajú z aktuálnych priemerných hodnôt.

S nadobudnutou nehnuteľnosťou môže vlastník neskôr narábať podľa potreby. Stále to bude hodnota, ktorú za vynaložené finančné prostriedky získal. Úverové podmienky sú aktuálne veľmi tvárne a úrokové sadzby priaznivé, čo jednoznačne nahráva kúpe nehnuteľnosti.

Mohlo by vás zaujímať

Ako neprefajčiť deťom bývanie alebo sebe bohatú starobu

Fajčíte? Chcete prestať fajčiť? Fajčenie môžete vymeniť za lepšie zdravie nehnuteľnosť na bývanie pre vaše deti a lepší život v starobe.

Kto je realitný broker?

Realitný broker vytvára príležitostí na zrealizovanie realitného obchodu na odbornej a profesionálnej úrovni. Pre úspešného realitného brokera je práca jeho životným štýlom.

Tri dôvody prečo Smart Brokers

Sme odborníci

Dokonale poznáme finančný a realitný trh. Aj vďaka obchodným partnerom a dlhoročnej praxe, poskytujeme kvalitné riešenia.

Pracujeme zodpovedne

Vždy hľadáme pre klientov najlepšie možné riešenia, pričom chránime a obhajujeme ich záujmy.

Šetríme čas a peniaze

Keď sa klienti venujú práci, rodine a záľubám, my pracujeme pre nich. Ich referencie hovoria o všetkom, čo pre nich robíme.