zmeny-v-uveroch-na-byvanie-ktore-nas-cakaju-v-roku-2016
logo

Zmeny v úveroch na bývanie, ktoré nás čakajú v roku 2016

Dňa 11.11.2015 bol schválený nový zákon o úveroch na bývanie, ktorý bude v platnosti od 21.3.2016. Nie všetky zmeny prinášajú pre klientov aj sprostredkovateľov len výhody.
 

1. Poplatok za predčasne splatenie úveru maximálne 1,00%

Výhodné splatenie úverov na bývanie môže spôsobiť väčšiu migráciu klientov. Následkom môže byť aj zvýšenie alebo znovuzavedenie niektorých poplatkov (napríklad spracovateľský poplatok, ktorý je aktuálne vo väčšine bánk 0%), aby sa banke nahradila strata.
 

2. Zverejňovanie provízii za sprostredkovanie úveru

Hrubý príjem sprostredkovateľov úverov môže pôsobiť skresľujúco. Sprostredkovatelia úverov musia z provízií platiť mzdy, odvody, dane a aj nemalé prevádzkové náklady. Nárok na informáciu ohľadom výšky provízie sprostredkovateľov majú klienti už 6 rokov a nevyužívajú ho. („U lekára sa tiež nespýtate aká výška platby za vaše ošetrenie mu prináleží“)
 

3. Odstúpenie od úverovej zmluvy do 14 dní po jej podpise (bez udania dôvodu)

Vo väčšine bánk majú už teraz klienti možnosť od úverovej zmluvy odstúpiť bez udania dôvodu a bez uplatnenia sankcie zo strany banky.
 

4. Oznamovacia povinnosť banky o dôvode zamietnutia úveru

Táto zmena je u sprostredkovateľov veľmi vítaná a klienti, ktorým bol úver zamietnutý ju tiež určite ocenia. V prípade poznania dôvodu zamietnutia úveru, môže sprostredkovateľ klientovi pomôcť novým riešením. Dôvody bývajú rôzne a mnohé sú zo strany klienta riešiteľné (ak o nich vie).
 

5. Viac informácii o úverovej ponuke a jednotný formulár ESIS

Väčšie množstvo administratívy znamená väčšie zaťaženie klienta z hľadiska času aj stresu. To znamená zvýšenú tendenciu využívania odbornej pomoci pri riešení úverov.

Mohlo by vás zaujímať

Dnes sme odovzdali byt Hanke Závodnej Miss Slovensko 2017

Veríme, že sa jej bude príjemne bývať počas celého roka. Hanke prajeme aj ďalšie víťazstvá a už teraz jej fandíme v súťaži Miss World 2017.

Hypotéka a štátny príspevok pre mladých od 1.4.2017

Z dôvodu zmeny výšky priemernej mesačnej mzdy, sa od 01.4.2017 mení hranica maximálneho príjmu pre uplatnenie štátneho príspevku pre mladých z 1242,87€ na 1287€.

Tri dôvody prečo Smart Brokers

Sme odborníci

Dokonale poznáme finančný a realitný trh. Aj vďaka obchodným partnerom a dlhoročnej praxe, poskytujeme kvalitné riešenia.

Pracujeme zodpovedne

Vždy hľadáme pre klientov najlepšie možné riešenia, pričom chránime a obhajujeme ich záujmy.

Šetríme čas a peniaze

Keď sa klienti venujú práci, rodine a záľubám, my pracujeme pre nich. Ich referencie hovoria o všetkom, čo pre nich robíme.